Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pervitin

28. 5. 2018

Metamfetamin (známý spíše jako pervitin) je asi nejnebezpečnějším stimulantem. Jeho výroba začala ve velkém v Československu, ale poprvé byl syntetizován v Japonsku jako povzbuzující prostředek, později se používal k léčbě chorobné spavosti. Na předpis je k dostání dokonce ještě dnes, a to v USA pod názvem Desoxyn, kde se používá k léčbě poruch pozornosti (obvyklé dávkování pro lékařské účely je cca 5 - 15, maximálně 25 mg, lidé zneužívající pervitin jako rekreační drogu konzumují i přes 100 mg). Slangově se mu říká piko, peří, raketa, pergo, met, perník, krystal, pecky, střepy, pedro, sůl, var, budík, péro, kokain chudých, czeko, solení, haf haf, parno, pecka nebo péčko. Vyrábí se z látky zvané efedrin (slangově efko, efo), která je obsažena v lécích proti kašli, rýmě a chřipce (nurofen, aspirin, modafen atd.). Jeho výroba je jednoduchá v tom, že ingredience jsou poměrně dobře dostupné a "vařič" (člověk vyrábějící pervitin a dodávájící jej do okolí) může pervitin vyrábět doma v kuchyni za pomocí levného chemického náčiní. V USA dokonce přišli na způsob, jak "crystal meth" vyrábět smícháním určitých složek v určitém poměru a jejich reakcemi v PET-láhvi. 

methamphetamine1.jpgPervitin má formu bílého, nažloutlého, nahnědlého či načervenalého prášku (v čisté formě - jiné zabarvení jako třeba nafialovělá nebo namodralá značí jiné chemické příměsy), tablet nebo bílých krystalků a užívá se ústně, kouřením, šňupáním nebo nitrožilně. Dříve se vyskytoval ve formě roztoku, který jeho uživatelé pili, roztok však naleptával ústní dutinu a jícen. Cena za gram lepšího čistého pervitinu (asi 10 běžných dávek) se pohybuje od 1000 do 2000 korun, ta však může kolísat i okolo 600 - 800 korun (zejména v případě "špinavého" pervitinu). Jedna dávka (čára, lajna, šlajzna, linka) je k dostání asi za 200 - 300 kč zabalená v malém papírku slangově zvaném psaníčko, skládačka, pságo nebo psáňo.

pervitin_skladacka.jpg

piko.jpg

    Nájezd účinků závisí na způsobu užití. Po injekční aplikaci metamfetamin účinkuje téměř okamžitě, po šňupnutí po 5ti až 10ti minutách a po spolknutí tablety do hodiny. Účinky trvající 6 - 8, někdy i 12 - 14 hodin (závisí na užité dávce, při extrémně vysokých dávkách může pervitin účinkovat i 24 hodin) jsou vysoce stimulační, na začátku se dostavuje zrychlené a zmatené myšlení, vzrušení, neklid, poté vysoká hovornost, ztráta chuti k jídlu, nespavost, několikanásobně zvýšené sebevědomí, iluze obrovské síly, pocit, že člověku všechno hned jde, každá (i běžná) činnost člověka strašně baví, zvýšená agresivita, zmatené chování, zvýšená soustředěnost, schopnost učit se a zvýšení všech fyzických a psychických schopností obecně, odstranění zábran, potřeba překotné činnosti a silná euforie, někdy také zostřené vnímání barev, nevolnost a panika. Těmto účinkům se slangově říká úlet nebo výsmah. Člověk pod vlivem previtinu je hyperaktivní, upovídaný, má rozšířené zornice a zvýšený tep, nadměrně se potí. Někdy se uživatel intenzivně soustředí na nevýznamný předmět nebo činnost (např. několik hodin čistí totéž okno). Poté nastává dojezd provázený těžkou depresí, strachem, vyčerpáním, touhou po další dávce, u pravidelných uživatelů halucinacemi, stihomamy (slangově stíha), psychózou, rychlým tokem myšlenek a paranoiou. U některých lidí se po prvních několika dávkách dojezd neprojeví - naopak se ještě několik dní po užití cítí "nad věcí". Vysoké dávky způsobují křeče, záchvaty, popř. smrt z předávkování (slangově překopnutí, kdy má pervitin přesně opačný účinek než obvykle). Závislí mají občas silné nutkání si stav intoxikace udržet opakovaným užitím většího množství metamfetaminu. Tomuto nutkání se říká tah, který může trvat 3 - 15 dní nepřerušeně. Během tahu je uživatel fyzicky i duševně hyperaktivní, nakonec necítí ani nájezd, ani úlet. Tah většinou končí zhroucením, kdy uživatel spí 1 - 3 dny v kuse.

fetka.gifPervitin stejně jako kokain způsobuje velmi silnou psychickou závislost, někdy také fyzickou a uživatel musí dávky neustále zvyšovat pro dosažení stejného efektu. Závislý člověk má tiky, neustále přežvykuje, má velmi výraznou gestikulaci a mění se i po osobnostní stránce - stává se například více agresivní, impulsivní a paranoidní. Pervitin způsobuje hubnutí, bledost, kažení a vypadávání zubů, poškozuje srdce, játra a oslabuje imunitní systém. Výrazně zhoršuje paměť a schopnost pochopit abstraktní pojmy.