Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alkohol

28. 5. 2018

Alkohol je pravděpodobně nejnebezpečnější legální droga. Jedná se o nápoje obsahující určité množství účinné látky ethanolu (rozmezí přibližně 2% - 80 %). Slangově je alkohol nazýván chlast, pití nebo glgání. Alkohol se dělí na měkký (pivo, víno, medovina, burčák atd.), který obsahuje okolo 10% (bývá uváděno rozmezí 4 - 20%) ethanolu a tvrdý (různé likéry, vodka, rum, whisky, tequila, slivovice, absint atd.) obsahující od 40 (35)% do 70 (až 80)% ethanolu. Tvrdý alkohol se obvykle pije v tzv. panácích (asi 40 ml alkoholu v malé skleničce). Za jedno pivo se platí asi 25 kč, za jednoho panáka 45 - 70,- a za litrovou láhev vína nebo tvrdého alkoholu 100 - 300 kč.

foto-alkohol.jpg

   Nástup účinků záleží na tom, kdy uživatel naposledy jedl, jestli jedl tučné jídlo (tuk váže alkohol) a kolik jakého alkoholu naráz vypil. Účinky (opilost, slangově ožralost, opice) se projevují tím, že je člověk nejprve veselý, hovorný, v euforii, pociťuje uvolnění, lépe navazuje kontakty s ostatními (je tzv. "v náladě"), poté se dostavuje rozostřené až dvojité vidění, pocit tepla, snížená vnímavost, ospalost, motání hlavy, nevolnost, špatná artikulace, ztráta koordinace a rovnováhy až neschopnost udržet se na nohou, a úplná ztráta zábran (záleží na množství vypitého alkoholu), někdy se objevují deprese, návaly smutku nebo agresivní chování. Poté dochází ke zvracení a spánku, až kómatu v důsledku předávkování. Po probuzení člověk cítí tzv. kocovinu neboli "zbytkáč" - bolest hlavy a žaludku, únava, nevolnost, často dochází k poruchám paměti, kdy si člověk nepamatuje, co se dělo, když byl opilý (tzv. "okno"). Předávkování neboli otrava alkoholem může způsobit smrt. Účinky alkoholu trvají kolem 12ti hodin (záleží na množství). 

10_cl1_alkoholik.jpg

   Alkohol poškozuje zejména játra, oslabuje imunitní systém, způsobuje odumírání mozkových buněk a může způsobit jak psychickou, tak fyzickou závislost (tzv. alkoholismus). Abstinenční příznaky se projevují nutkavou touhou po alkoholu, nespavostí, nevolností, nadměrným pocením, třesem, svalovými záškuby, úzkostí, malátností, těžkými depresemi, nepřátelskostí, agresivitou, dezorientací v čase a prostoru a halucinacemi. Vrcholná fáze takového absťáku se nazývá delirium tremens. Vzniká tolerance a pro dosažení stejného účinku musí závislý konzumovat stále větší množství alkoholu. Uživatelé někdy zažívají tzv. tah, což je nekontorlované opakované pití alkoholu. Po odeznění účinků a nástupu kocoviny dává piják "vyprošťováka" a okamžitě se znovu opije. Tah může trvat i několik dní v kuse. Nadměrné pití alkoholu přináší krom rizika vzniku závislosti také riziko zranění nebo smrti pod vlivem alkoholu, riziko vzniku sexuálních poruch, žaludečních vředů a zánětů žaludku, rakoviny ústní dutiny a jícnu, rakoviny jater a riziko vzniku psychózy. Pití alkoholu v těhotenství výrazně zvyšuje riziko poškození plodu. Pravidelné pití malého množství alkoholu je nicméně prospěšné pro srdce a oběhový systém, snižuje riziko infarktu.