Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mariuhana

Marihuana (slangově tráva, travka, ganja, fajčos, gáňa, zelí, zélo, Maruška, Mářa, Mařena, hulení, rostlina, marijána, pálo, kytka, grass, hůlo, čadění, zelenina, kůra, máčka, roští, seno, žbré, pot, čaj, kuřivo, listí, vatra, weed, bůček, Mary Jane, duno) je nejrozšířenější nelegální droga. Vyrábí se usušením listů, květů, stonků a semen indické rostliny konopí (cannabis). Většinou má zelenou nebo hnědou barvu, typické je silné aroma. Účinná látka je tetrahydrocannabinol, neboli THC. Množství THC se může lišit, ale obecně se pohybuje okolo 15%, přičemž různé části rostliny obsahují různé množství účinné látky (nejvíce THC je v květenstvích a plodech, v listech o něco méně a nejméně ve stoncích a semenech). Přes benzín lze vyrobit marihuanový extrakt (tzv. fénixovy slzy), v němž může být výše obsahu THC až 95% - k navození intenzivních omamných účinků stačí jen jedna kapka pod jazyk. Konopí se dá pěstovat jak venku, tak uvnitř pod umělým osvětlením, případně ve skleníku. Konopí pěstované uvnitř (slangově indoor, lampa, skéro, skunk nebo skank) obvykle obsahuje větší množství THC (10 - 30%) než když se pěstuje venku (slangově venek, čudka, outdoor - 1 - 10% THC). V různých podmínkách se pěstují různé druhy lampy, např. Wild orange, Tutanchámon, Shaman, Ginger nebo Black venom. Cena za gram skéra se pohybuje okolo 200 kč, cena venku okolo 100 kč. Zvláště silný vzorek však může stát i 300 kč.

marihuana-801.jpg

   Užívá se kouřením (slangově hulení, pálení, dýmení, prdění, pukání, fajčení) nebo ústně (např. čaj, zamíchání do jogurtu nebo pomazánky, zapečení do pečiva za použití velkého množství másla atd.). Nejčastější forma kouření je marihuanová cigareta zvaná joint (špek, brko, páv, prásk, brčko, buřt, čoud, štráf, brho), většinou sdílená větším počtem kuřáků. První potah se nazývá green. Blunt se říká jointu, ve kterém je směs marihuany a tabáku. Do jednoho jointu se vejde asi gram marihuany. Dále se dá kouřit ze skleněnky (slangově sklo, prd, prcek - vejde se do něj přibližně 0.2 - 0.3 gramu marihuany, poté se musí sklo znovu "nabít"), ze šlukovky (fajfka, fajka, faja, pajr, pajrex), z vodní dýmky (bongo) nebo z vaporizéru. V případě nouze však může jako šlukovka posloužit např. hrdlo skleněné láhve, provizorní jednorázová dýmka se dá vyrobit třeba i z mrkve, bongo z pet-lahve, plechovky atd.

mary-jane.jpg

   Účinky nastupují po několika vteřinách nebo minutách a trvají 3 - 4 hodiny (v případě ústního užití nastupují většinou až po půl hodině a trvají i 6 a více hodin), vrcholí po půl hodině nebo po hodině. Patří mezi ně vysmátost, kdy se člověk směje úplně všemu (nebo i ničemu), či nezastavitelné záchvaty smíchu (hlavně v první fázi stavu, u dlouhodobých pravidelných uživatelů vysmátost mizí), euforie, uvolnění, zasněnost, rychlý tok myšlenek, opožděné reakce, neschopnost soustředit se, výpadky paměti, sucho v ústech, pocit hladu (zejména chuť na sladké), změněné vnímání, iracionální chování, barvy jsou vnímány jasněji, prohlubuje se požitek z hudby, zvýšená fantazie a kreativita, zhoršená koordinace a rovnováha, ospalost, špatný odhad délek časových úseků, zvýšený tep, u velkých dávek nebo začínajících kuřáků se může objevit panika, slyšiny (sluchové halucinace), zmatenost nebo stihomam ("stíha", člověk má pocit, že je někým sledován, pocity, že dělá něco špatného, něco ilegálního a že ho při tom někdo chytí atd.). Při vysokých dávkách se mohou objevit i halucinace nebo pseudohalucinace, proto je někdy marihuana a hašiš řazena mezi halucinogeny. Žádoucí účinky se často projeví až po více užitích. Člověk pod vlivem marihuany má nápadně zarudlé oči, rozšířené zornice, studené ruce a jeho pot páchne po spáleném listí či trávě. Někteří uživatelé marihuany dělají podobně jako lidé užívající pervitin tzv. tah - člověk má nutkání udržet si stav opakovanou aplikací drogy (většinou větší dávky), nebo stav maximálně prodloužit. Hulič takto např. vykouří dva jointy a trochu marihuany zkonzumuje ústně a přibližně po jedné až třech hodinách vykouří dalšího jointa, čímž působení účinků prodlouží až na 24 hodin. Tah takto může trvat několik dní, většinou je to známka vzniklé závislosti. Každodenní kuřáci velkého množství marihuany se stávají apatickými, často zapomínají a zadrhávají se při mluvení.  

127374-top_foto1-hm6ju.jpg

   I když marihuana nezpůsobuje rakovinu plic (THC způsobuje stárnutí buněk, které zemřou dřív než se změní v nádorové), může způsobit jiná plicní onemocnění (a to s několikanásobně větším rizikem než u tabáku), např. rozedmu plic nebo bronchitidu, také dochází k chronickým zánětům sliznic, spojivek a dásní, a k poruchám krvetvorby. Dále marihuana poškozuje paměť a schopnost učit se, zhoršuje soustředěnost, snižuje sebedůvěru, u mužů může způsobit neplodnost a u žen poruchy menstruačního cyklu. Děti žen, které v těhotenství kouří marihuanu se často rodí malé, s podprůměrnou hmotností, také je zvýšená pravděpodobnost potratu. THC také oslabuje imunitu, zvyšuje pravděpodobnost vzniku nádorů v oblasti ústní dutiny, hltanu a jícnu, a zvyšuje pravděpodobnost infarktu nebo mrtvice. Vyskytly se i ojedinělé případy, kdy marihuana způsobila psychózu, nebo stavy bezdůvodného strachu, depresí, stihomamy a paranoiu, a to za střízliva. Pravidelní kuřáci trávy také zažívají flashbacky (samovolné vracení marihuanového stavu), dlouhotrvající únavu (a z ní vyplývající tiky, většinou ve formě cukání v očním víčku) a snížené sebevědomí. Marihuana také může uživateli vrátit účinky jiné nedávno požité drogy (např. LSD). Každodenní uživatelé na sobě často pozorují úbytek váhy - marihuana totiž výrazně zrychluje spalování, člověk tedy hubne, i když má během stavu větší chutě a hodně toho sní, záleží však na konkrétní osobě, hodně lidí vlivem hulení naopak přibírá. Navzdory všem těmto negativním vlivům je však konopí krom jiného účinným lékem proti rakovině a proti bolesti - konopné masti se využívají (ač nelegálně) např. na otoky kloubů.

   1379584-img-legalni-konopi-marihuana.jpgUživatel si může na marihuaně vypěstovat psychickou závislost projevující se silnou chutí na marihuanu a při abstinenci podrážděností, nervozitou až úzkostí a depresemi, ztrátou motivace k jiným činnostem či náladovostí. V ojedinělých případech může vzniknout i fyzická závislost, jejíž příznaky jsou například průjmy, bolesti břicha nebo hlavy, nevolnost, nechutenství, či poruchy spánku. Abstinenční příznaky jsou však v porovnání např. s alkoholovými lehké a trvají 1 - 3 dny, úplně odeznívají do týdne. U některých lidí se může s pravidelným užíváním zvyšovat tolerance na THC a pro žádaný účinek musí zvyšovat užívané množství drogy. Marihuana je také známá jako tzv. "přestupní droga" - po čase uživateli marihuana přestane stačit (toto je často popisováno jako že "přestane fungovat") a přejde na jiné, často tvrdší drogy. Rozhodně to však není pravidlo - někteří kuřáci trávy celý život žádnou jinou drogu ani nevyzkouší. Mezi další přestupní drogy patří například extáze, rajský plyn, éter, dále tabák nebo alkohol (zvláště pokud je užíván ve velmi mladém věku), také alprazolam nebo jiné léky na předpis.

trava_marihuana_ilustracni4_denik-380.jpgst-3-bud.jpg